Sametime 8.5 - tipy

Právě jsem úspěšně nainstaloval plnou infrastrukturu (kromě Proxy serveru) nového Lotus Sametime 8.5, včetně přenosu hlasu a videa. Asi víte, že nový Sametime už pod sebou nemá pouze Domino server, ale některé jeho součásti běží na WebSphere Application Serveru (WAS). Je to kvůli lepší škálovatelnosti a clusterování.

Předchozí verze Sametime (tzv. "Domino only") měly tu výhodu, že jim stačilo jedno Domino a nainstalovány byly za půl hodinky. I ve verzi 8.5 můžete zůstat u této "Domino only" verze, ale nezískáte novinky jako nový webový klient, lepší kodeky na přenos audia/videa, nové perzistentní webové schůzky a podobně. K těm potřebujete právě ty serverové komponenty, které běží nad WAS. Jste-li začínající WASkaři, není čeho se bát. Stáhněte si obrazového průvodce Lotus Sametime 8.5 ”From Zero to Hero” in Just Two Hours, podle kterého zvládnete nainstalovat celý systém.

Poznačím si sem pár věcí, na které jsem při instalaci narazil, a možná se budou hodit i vám.

Jestli nechcete audio/video (tím myslím to nové - to staré je pořád součástí "Domino only" webmeetingů), bude vám stačit stroj (VMWare image) s 2-3 GB RAM (sice si trochu počkáte při startu serverů, ale pojede to). Jestli chcete audio/video (A/V), potřebujete tak 1 GB navíc.

Nebojte se myslet ve velkém: všechno honit v jedné image sice jde, ale není to optimální - zvlášť pokud ještě nevíte, jak přesně se to chová. Já jsem při svých experimentech začal s jednou image, potom rozšířil na dvě, tři a skončil v ideální kombinaci se čtyřmi. Když k tomu připočtete dva-tři notebooky simulující uživatelské stanice (s jednou mašinou a jednou kamerou ten videochat moc nevyzkoušíte), můžete skončit i takto (je to proto, že nemám VMWare server a jeden notebook = jedna image):

Notebooky, jeden vedle druhého
 

Image jsem rozdělil takto:

  • LDAP. Na Dominu 8.5. Dřív jsem provozoval LDAP na stejném Dominu, na kterém mi běžel Community server, ale není to optimální. Jednak by se to tak ani nemělo správně dělat, dále někdy potřebujete aby LDAP běžel a Domino bylo vypnuto a v neposlední řadě je LDAP image při experimentování taková jistota, která drží všechny vaše úpravy Domino Directory, profily lidí, fotky, ... Image je velice jednoduchá, pouze Domino s LDAPem, které replikuje s druhým Dominem, který je pod Community serverem. Tak 300-400 MB RAM.
  • WASkové servery (kromě A/V). Sem jsem si dal jádro Sametime, v tomto pořadí: DB2, Sametime System Console, Sametime Meeting Server. 2 GB RAM. Sametime System Console po nainstalování a nakonfigurování nemusí pořád běžet, takže ušetříte paměť.
  • Community Server. Tak se teď jmenuje klasický "Domino only" Sametime server. V nové infrastruktuře se stará o presence awareness a vlastní chatování (textová komunikace), webmeetingy už nedělá (ty dělá právě Meeting Server nad WAS). Dal jsem mu 1,5 GB RAM.
  • WASkový server A/V. Neboli Sametime Media Server. Dal by se hodit klidně k Meeting Serveru, ale já už neměl dostatek RAM, tak jsem to hodil na jinou image v jiném notebooku. 1 GB RAM. Nepotřebuje pod sebou DB2.

U první instalace si vypněte si všechny firewally, i ty v operačním systému. Až budete vědět co a jak, tak si ty porty v reálném prostředí povolíte. Seznam portů je v Infocentru.

Media Server se nově stará o A/V jak při chatování, tak při webmeetingu. Spáruje se při první instalaci s Community serverem a to je vše. Když Media Server běží, tak se vám v tlustém klientu Sametime Connect náhle objeví ikonka na voicechat a videochat. Když ho vypnete, ikonky zase zmizí. To stejné u webmeetingů.

st85-webmeeting
 

Nejvíce jsem se zaseknul právě u zprovozňování A/V, pořád jsem hledal nějaké konfigurace, connections, ... a ono to jede samo, stačí to nahodit.

Když to máte roztaháno po více images, dobře si pohlídejte adresování doménových jmen těchto strojů. Dejte si je do lokálních hosts tabulek a to jak na všech serverech, tak na všech stanicích, ze kterých se k těm serverům připojujete. Nestačí tedy, aby Community Server "viděl" na Media Server, i vaše PC s kamerou se musí umět dostat na Media Server. Samozřejmě, pokud máte k dospozici DNS, budete to mít jednodušší.

Sežeňte si aspoň dvě webkamerky, tak hned poznáte, jestli vám to běží, nebo ne. Když testujete přenos hlasu, musíte mít dva fyzické notebooky, nestačí mít jeden a druhý simulovat puštěným virtuálem uvnitř prvního.

Tak, jak je pojmenovaný server v operačním systému (FQDN), tak stejné doménové jméno používejte i při instalacích WASkových komponent. Můžete sice udělat přes hosts pěknější aliasy (jako třeba sametime.firma.cz místo win2003pha03.firma.cz), ale potom se vám můžou objevovat nějaké divné zprávy v logu a určitě nebude sedět vygenerovaný certifikát WAS konzole, který bude vytvořený automaticky na fyzické jméno serveru. Dá se to všechno překonfigurovat, ale netrapte se s tím zbytečně už při první instalaci.

Pořiďte si nějakou utilitku , která umí ukazovat konce textových souborů - užitečná věc na kontrolu logů. Já jsem spokojen s BareTail.

Vytvořte si na plochu zástupce na startování a ukončování WASkových služeb. Je jich povícero a bude se vám to lépe startovat v té první, instalační fázi. Zástupce přetahejte na plochu ze Start menu Windows. Zapínáte zleva doprava, vypínáte zprava doleva. Každá komponenta (System Console, Meeting Server, Media Server) má Deployment Manager, NodeAgenta a 1-2 aplikační servery.

st85-zastupci
 

Co potřebujete spustit, když chcete používat:

  • Jen chatování - Domino s Community Serverem (+ LDAP)
  • Chatování s A/V - Domino s Community Serverem (+ LDAP) a Media Server
  • Webmeetingy - Meeting Server (+LDAP)
  • Webmeetingy s A/V - Meeting Server, Domino s Community Serverem (+LDAP) a Media Server

Sametime Proxy server nepotřebujete, když nechcete používat webového klienta, integrovat Sametime do webových aplikací nebo jej použít jako "passthru" v DMZ. Já jsem jej neinstaloval.

Media Server vyžaduje, aby běžel Community Server - je spárovaný s jeho komunitou. Můžete je ale spouštět nezávisle, je jedno, který dřív a který později.

Jestli chcete A/V ve webmeetingu, musíte se k němu připojit přes tlustého klienta. V této verzi nejede A/V, když meeting otevřete přímo z browseru (browser totiž nenajde Media Server, tlustý klient ano).

Když něco pořád nepojede, i když si myslíte, že jste pro to udělali vše, restartujte. I ty ostatní komponenty, včetně Community Serveru s Dominem.

No a když všechny komponenty nainstalujete, uvidíte něco podobného:

st85-meeting-video
 
st85-media-povolena
 

Předchozí: Lotus Quickr pro iPhone
Následující: Lotus Connections - Activites: workshop