Nový Mac

Nový MacBook Pro 15" je doma. Pořídil jsem si jej jako hlavní pracovní notebook, k již existujícímu bílému MacBooku, který využívá hlavně manželka.

Výrobky Apple mám rád - jsou jednoduché na obsluhu a plně funkční. O tom, že si koupím jeden MacBook na práci jsem přemýšlel už delší dobu a částečně jsem to odkládal "až vyjde ten nový model". Současně s tím odkapávaly kapky do onoho pomyslného poháru trpělivosti práce s Windows. Nejde o to, že by Windowsy přímo padaly - modrou obrazovku smrti jsem viděl za poslední rok jen jednou, když po úspěšné hibernaci počítač už nenabootoval. Vadí mi jejich práce s pamětí, úděsné swapování (mám 3 GB RAM na notebooku), u sleepů a hibernací aby se člověk modlil (v průměru tak každé šesté či sedmé uspání nedoběhne do konce a musím natvrdo vypnout a čekat, jestli poté nastartuju).
Reinstalace pomohou jenom na chvíli. Veškeré nastavování je jaksi přes ruku, wifi někdy po usnutí nenaběhne, přepínání mezi spuštěnými programy trvá nepřijatelně dlouho, prostě klasické zkušenosti, které má většina windowsáků.

Dnes jsem tedy vybaloval nového MacBooka - koupeno skladem v dtpobchod.cz (u MaLéra). Je z poslední série, 15 palců, 2.8 GHz, 4 GB RAM. Už i samotné vybalování je estetický požitek, o tom není třeba se ani zmiňovat. Po prvním spuštění se mě to zeptalo na volbu jazyka a klávesnice, účet Apple ID, jméno a heslo prvního účtu a hotovo. Samo to našlo i šifrovanou domácí WiFi (pamatuju si, jak na PC s Win se to dlouho nastavovalo). Pohoda.
Uspávání v Max OS X je vynikající - zklapnete víko notebooku a za sekundu je systém v klidu. Odklopíte jej a do dvou sekund naběhne obrazovka a systém a pracujete tam, kde jste skončili. Ve Winech jsem musel čekat, i několik minut, než vše dochroustalo a pustilo mě to k plnohodnotné práci.

Apple MacBook Pro a MacBook
 

Zítra večer se pustím do instalace utilit a pracovních programů. Mám to jednodušší o to, že Lotus Notes 8.5 běží na Mac OS X nativně a i zbytek IBM produktů je podporován na více platformách. Pro vnitřní potřeby máme dokonce v IBM utilitku, která se připojí na vnitřní repository a nabídne ke stažení či upgrade Notesy, Sametime, VPN, antivir, zálohování a další potřebné věci pro každodenní práci.

V IBM celosvětově roste počet non-Windows notebooků, nejčastěji Linux a Max OS X. Existují i divize, kde se ve větším rozsahu zkouší alternativní nasazení non-Windows notebooků místo současných Lenovo s Win XP (pro přihlášené dobrovlníky - a není jich málo).

Pokud objevím nějaký zajímavý trik či zkušenost, která se týká produktů Lotus a Mac OS X, určitě to sem napíšu.

PS.: Při stahování ilustrační fotky z foťáku mi spadnul explorer.exe čerstvě spuštěných Windows na domácím PC - a to je přesně to, o čem jsem psal v druhém odstavci...

Předchozí: S/MIME v českých Lotus Notes
Následující: Lotus CZ na Twitteru