Seriál Lotus Notes: Příkazy Domino serveru

Dnešní díl je zaměřen výhradně na Lotus Domino server, přesněji na jeho konzoli a ovládání serveru přes konzolové příkazy.

Konzole serveru

Konzole je vizuální reprezentací Lotus Domino serveru. Na platformě MS Windows se jedná o dosové okno, průběžně vypisující záznamy o tom, co se děje na serveru. Konzole slouží i pro zadávání příkazů, kterými administrátoři ovlivňují běh serveru.
(Poznámka: Na jiných platformách než MS Windows není po spuštění Domina jeho konzole vidět. K záznamům se dá dostat buď přes administračního klienta, databázi log.nsf nebo přesměrováním standardního výstupu z procesu server do textového souboru.)

Prikazy Domino Serveru
 

Logování výstupů

Výstupy, které se na konzoli Domina objevují, odrážejí aktuální stav serveru: spouštění procesů, routování pošty, replikace mezi servery, varování a chyby systému. Zpětně se dají tato hlášení naléz v databázi log.nsf na serveru.

V pohledu Miscellaneous Events najdete všechny zprávy, které se netýkají replikace a zasílání pošty. Pro ty existují speciální pohledy: Mail Routing Events a Replication Events. Ve všech pohledech jsou zprávy shromažďovány a ukládány do dokumentů. Dosáhne-li dokument 40 KB, uzavře se a založí se nový. Logové dokumenty jsou ukládány podle data, nejnovější jsou vždy dole.

Defaultní přístupová práva k databázi log.nsf jsou nastavena tak, že všichni uživatelé v ní mohou číst - chcete-li přístup omezit, ponechte právo přístupu pouze administrátorům.

To, jak dlouho jsou data v log.nsf ukládána, řídí parametr v konfiguračním souboru notes.ini v programovém adresáři serveru (např. C:\Lotus\Domino\notes.ini). Standardně jsou držena po 7 dní, poté se nejstarší postupně odmazávají. Parametr, který tento proces ovlivňuje, je:
Log = LOG.NSF,1,0,7,40000
První parametr určuje jméno logovací databáze, druhý parametr (1) zapíná zobrazování na konzoli. Čtvrtý parametr (7) je zmiňovaný počet dní, po který se mají data v logu uchovávat. Pátý parametr (40000) určuje, jak velké mají být jednotlivé logové dokumenty, než se uzavřou a vytvoří nové. Administrátoři systému téměř vždy prodlužují interval, nejčastěji na měsíc. Řádek by potom vypadal:
Log = LOG.NSF,1,0,31,40000

Zadávání příkazů

Administrátor může příkazy pro server zadávat přímo do konzole Domina (v případě MS Windows platformy) nebo prostřednictvím vzdálené konzole v Administračním klientu. Druhý způsob je universální: Přihlašte se jako administrátor a otevřte Administračního klienta (Open - Domino Administrator).

Připojte se k serveru (pomocí ikon v levém panelu - Favourites nebo Domain). Následně vyberte třetí záložku Server, v ní Status a v levém sloupci položku Server Console. Otevře se rozhraní vzdálené konzole. Největší část slouží pro výstupy ze serveru, do spodní řádky se zadávají příkazy. Pravá nástrojová lišta umožní spouštět procesy a vykonávat příkazy, pokud si z hlavy nepamatujete jejich syntaxi. Tlačítkem Live vpravo nahoře se připojíte ke konzoli serveru.

Níže popsané příkazy můžete zadávat buď přímo do konzoly Domino Serveru, nebo do vzdálené konzole v Administračním klientu.

Prikazy Domino Serveru
 

Procesy uvnitř Domino serveru

Zadávat příkazy pro Domino server znamená nejčastěji spouštět či parametrizovat jednotlivé jeho podprocesy. Domino server se skládá z řady dílčích procesů, centrálně řízených a spravovaných. Každý je reprezentován jedním spustitelným souborem, uloženým v programovém adresáři serveru (C:\Lotus\Domino). Jejich pojmenování záleží na operačním systému: ve Windows to jsou soubory začínající na "n" - nserver.exe, nrouter.exe, nreplica.exe atd. Na Unixech počáteční "n" není - server, router, replica. Názvy procesů jsou stejné jako názvy těchto spustitelných binárek: Server, Router, Replica.

Prikazy Domino Serveru
 

Hlavním procesem je proces Server (nserver.exe), který se volá jako první při spuštění Domino serveru. Ten potom spouští ostatní podprocesy. Které to jsou, může administrátor ovlivnit pomocí parametru ServerTasks= v serverovém notes.ini. Na tomto řádku, odděleném čárkami, je pořadí, ve kterém se podprocesy spouštějí. Chcete-li například, aby Domino fungovalo jako HTTP server, musí na tomto řádku figurovat řetězec "HTTP" - to znamená, že Server spustí proces nhttp.exe (nebo http na UNIXU).

Základní pravidla

Pro zadávání příkazů existuje několik základních pravidel a jejich zvládnutí je nutné pro běžnou činnost administrátora. Řetězec proces zastupuje jméno zvoleného podprocesu (například Router či Replica). Pozor: vždy se zadává bez počátečního "n", a to i na platformě Windows!
Příkazy nejsou "case sensitive".

load procesSpustí proces
tell proces quitUkončí bežící proces
tell proces dalsi_parametryBěžícímu procesu předá dalsi_paramtery
show parametrZobrazí aktuální stav Domio serveru charakterizovaný parametrem

Tabulka příkazů

V následující tabulce najdete přehled základních příkazů Domino serveru. Kompletní seznam získáte pomocí příkazu help napsaného do Domino konzole.

quitUkončí postupně všechny podporocesy a nakonec celý server Domino
exitStejné jako Quit
restart serverUkončí činnost serveru, počká 10 sekund a potom server znovu sám nastartuje
helpPřehled všech příkazů
load HTTPSpustí proces HTTP. "HTTP" lze nahradit ostatními procesy jako LDAP, POP3, Router, Replica, Updall… Totéž platí i pro dva níže uvedené příkazy.
tell HTTP quitUkončí běžící HTTP proces
tell HTTP restartUkončí běžící HTTP proces a potom jej sám znovu spustí. Používá se zejména proto, aby si proces natáhnul nové konfigurační parametry.
show tasksVypíše seznam všech běžících procesů i s jejich aktuálním stavem.
show serverVypíše základní informace o serveru (přesná verze, uptime, adresáře, globální nastavení…).
show usersVypíše seznam aktuálně připojených uživatelů a jiných serverů, včetně otevřených databází a doby, po kterou je přihlášený uživatel neaktivní
drop allOdpojí všechny uživatele od serveru. Na straně uživatelů se nic nezmění. Pokud je uživatel aktivní, tak se sám hned k serveru připojí. Pokud aktivní není, server se nebude starat o jeho "session".
show schedule Vypíše seznam plánovaných akcí, jako je odesílání pošty, spojení s jinými servery, spouštění akcí a podobně.
show statisticsVypíše seznam aktuálních statistických údajů, jako je počet přenesených bajtů, aktuální a největší zátěž serveru, clusterové statistiky a podobně. Výpis je značně obsáhlý.
tell adminp process all"Popožene" administrační proces serveru, který se stará o řadu systémových změn uvnitř Domino infrastruktury (například mazání uživatelů, přejmenování uživatelů, přesun databází a podobně).
show config parametrVypíše hodnotu parametru ze serverového notes.ini. Tento příkaz je vhodný, pokud nechcete či nemůžete přímo přistoupit k souboru notes.ini. Pokud je parametr = *, vypíše se celý obsah notes.ini.
set config parametr=hodnotaNastaví parametr do notes.ini. Je-li za rovnítkem mezera, parametr je z notes.ini smazán.
replicate server databazeSpustí replikaci s uvedeným serverem a na uvedené databáze. Nejsou-li uvedeny databáze, tak se zreplikují všechny databáze, u kterých je tento příkaz možné provést. Příklad: replicate Domino2/Firma names.nsf
route serverSpustí okamžité routování pošty na server.
trace serverVyzkouší, zda se zvládne dostat na daný server. Server k tomu použije Connection dokumenty a běžný DNS překlad.
dbcache flushUloží veškerý obsah z vyrovnávací paměti do nsf souborů. Vhodné spustit tehdy, pokud "databázi něco drží" a nedá se smazat z filesystému.
broadcast "text"Všem připojeným uživatelům se dole, ve stavové liště Lotus Notes klienta objeví text. Výhodnější je použít formátování broadcast "(!) text", kdy text vyběhne v samostatném dialogovém okně. Příklad: broadcast "(!) Za 5 minut restart serveru."

Příkazy můžete při zadávání do konzole serveru zkracovat. Zkrátit lze pouze název příkazu (například sh místo show) nebo parametru (například q místo quit). Nelze však zestručnit jméno procesu a navíc krátit lze jen tak, aby i poté byl příkaz stále jednoznačně identifikovatelný. Příklady zkrácených příkazů: sh ta (show tasks), tell router q (tell router quit), sh u (show users), sh stat (show statistics).

Kompletní přehled všech příkazů serveru, včetně syntaxe, parametrů a příkladů použití najdete v dokumentaci k serveru Domino.

Předchozí: Flippr for Lotus Quickr
Následující: Hlídejte si návrh databází