Lotus Notes Diagnostic Utility

Když spadne klient Lotus Notes nebo server Domino, nechá po sobě "dumpy", soubory, které popisují, co se v době pádu dělo, jaké soubory byly otevřeny, s jakými databázemi se pracovalo, jaké procesy a vlákna běžely. Tyto soubory (zejména ty, co obsahují v názvu "nsd") mohou zběhlejší admini procházet a hledat tam příčiny pádu.

Hodně se toho dá najít i pouhýma očima, zejména v takových těch pasážích, kde je vidět hexa a ASCII výpis RAMky. Tam se skoro vždy mihne nějaké jméno nsf databáze, agenta, přepočítavaného pohledu a podobně. Tím směrem se potom vyplatí jít a pátrat po příčinách (opravit cyklícího agenta, zafixovat databázi, ...).

Asi víte, že sběr těchto dumpových souborů můžete zautomatizovat tak, že jak server, tak klienti po pádu a opětovném nahození sami je zašlou do mail-in databáze Fault Reports. Zde je můžete procházet ručně, nebo je dál zpracovat jiným nástrojem.

Ten se jmenuje Lotus Notes Diagnostic Utility a slouží k tomu, že NSD soubor vezme, rozcupuje jej na malé kousky, zanalyzuje a výsledek zapíše do lokální notesové databáze administrátora. Není už tedy třeba očima procházet předlouhý soubor a hledat, kde začíná zajímavá sekce. Stačí na uložený soubor kliknout pravým tlačítkem, nechat jej utititou rozparsovat a poté pěkně pohodlně prohlížet v databázi.

Utilitka se musí instalovat (protože obsahuje spustitelný kód přimapovaný na kontextové menu ve Windows) a stáhnout ji můžete zdarma na Supportu.

NSD Analyzer
 

Předchozí: Startovací sekvence v Lotus Notes 8.0.2
Následující: Dva dokumenty k Connections 2.0