Dva tipy pro Quickr

Včera jsme s kolegou Pavlem z Cube Teamu seděli nad Quickrem a zjistili dvě zajímavosti. Tady jsou:

Dominová verze Lotus Quickru oficiálně nepodporuje využívání Internet Sites v Dominu. Tj. nastavení pro službu web serveru se berou přímo ze Server dokumentu a ne ze speciálního Internet Sites dokumentu. Pokud instalujete Quickr na vyhrazený stroj, je situace jednoduchá, prostě Internet Sites si nezapnete. Jestli ale zkoušíte Quickr na existujícím, běžícím serveru, můžete tam mít Internet Sites už zapnutá. Stejná situace se, mimochodem, týká i Sametime.

Jedna z prvních věcí, kterou byste měli po instalaci Quickru udělat, je zapnout češtinu pro web server. Jedná se o pole Default character set group a po instalaci je nastaveno na Western. Musíte to změnit na Central European a potom případně upravit kódování pro tuto oblast o dva řádky níže. Pak začne Quickr správně pracovat s českými znaky - stejně jako kterákoliv jiná dominová webová aplikace.

 

A přichází malá finta. Pokud máte zapnuto používání Internet Sites, jdete logicky do příslušných dokumentů a češtinu nastavíte tam. Jenže (a podle dokumentace správně) do nich se Quickr vůbec nedívá. On se dívá do Server dokumentu. Zkusíte tedy nastavit češtinu i tam, jenže políčka nevidíte. Je to proto, že jste se sami rozhodli, že je chcete brát z oddělených Internet Sites. Stačí ale na chvíli na první záložce v Server dokumentu Internet Sites zakázat a - voilá, políčka se zase odkyjí! Nastavte v nich požadované kódování na střední Evropu a zase použití Internet Sites povolte. Políčka na první pohled z formuláře opět zmizí, ale nebojte se, v Server dokumentu uložena jsou.

A teď už zbývá jenom zrestartovat task webserveru a zkontrolovat, jestli to už správně zobrazuje české znaky. Zkuste vytvořit dokument, něco háčkovaného a čárkovaného do nej vložit a podívat se, jak je to vidět. Pozor, musíte to zkusit na nově vloženém textu. Ten starý může být vložen ještě pod starým kódováním...


Druhý tip se týká připojení Quickru na LDAP. Nastavovací dialog je jednoduchý, vyplní se tam jméno LDAP serveru a port, na kterém poslouchá (defaultně 389). Zpravidla se Quickr připojuje na adresářovou službu Domino serveru, nad kterým běží (na jeho adresní knihu). V takovém případě máte dvě možnosti: připojit se nativně, notesovým protokolem, nebo standardně, přes LDAP protokol. Obecně se doporučuje připojit se i na Domino přes LDAP, protože se potom v případě potřeby můžete přepnout na jiný LDAP. Přepnutí z Domino adresace na LDAP adresaci nejde.

Pokud se tedy rozhodnete pro tuto cestu, neulehčujte si práci a nevyplňujte v Quickru jako LDAP server localhost, ale pěkně slušně celé doménové jméno (FQDN - Fully Qualified Domain Name), třeba quickr.firma.cz. My jsme tam chvíli měli právě localhost a u jednoho účtu zlobilo přihlašování. Dali jsme tam správné FQDN a ejhe, vše vyřeseno!

Předchozí: Notesy to rozchodi...
Následující: Nové aktualizace pro Quickr