Notesy to rozchodi...

V poslední době se podílím ve větší míře na čistě administrátorské práci pro jednoho velkého klienta. Do hry vsupují desítky serverů, desítky zemí, tisíce uživatelů, domény se mění a spojují, ... prostě enterprise Domino infrastruktura jak vyšitá. Nyní připravujeme testovací prostředí, které má v hrubých rysech nasimulovat reálnou situaci. A mnohokrát denně děkuji za to všechno, co se dá s Notesy dělat, jak se dají natahovat, ždímat, rozebírat a stejně se nakonec vždy rozeběhnou.

Tím, že mají důsledně rozděleny binárky od datových souborů, a v nich zase systémová data a vlastní, firemní databáze, můžete pracovat přesně s tím, s čím potřebujete, a ostatní nechat tak, jak je. Máte například jenom IDčko serveru a adresní knihu jeho domény? Pak stačí chvilka času, vědět, kam sáhnout, a místo původního pražského serveru máte nejdnou server holandský. Žádná přeinstalace, vše se dělá na konfigurační úrovni.

Jakmile se před zkušenějšími adminy vyskytne nějaký problém v Dominu, ani nemusí přesně vědět, o co konkrétně jde, a přesto zpravidla už tuší, kde by se to dalo nastavit, která věc na to může mít vliv a podobně. Jádro Domina a jeho služby jsou celkem logické a pochopitelné.

A když server nenaběhne po takových pokusech a administrátorských extempore napoprvé, na konzoli a do logu pěkně vypíše, co se mu nelíbí, a tyto nesrovnalosti můžete jednu po druhé odstraňovat. Zkrátka, jak říká nadpis, Notesy to rozchodí :)

Předchozí: O čem se tu píše?
Následující: Dva tipy pro Quickr