Testováno na lidech

Na tento článek jsem se chystal už nějakou chvíli - myslím, že by mohl být pro řadu lidí zajímavý. Podtitulek může znít Používáme, co prodáváme (a vyvíjíme) - neboli jaké lotusové produkty se používají přímo v IBM a k čemu.

Lotus Notes/Domino

Vlajková loď Lotusu. Zakoupena IBM v polovině 90. let. Produkt, který dal groupware jméno. V IBM se prohání vše přes Notesy (tím myslím plného klienta) nebo webovou aplikaci (která nezřídka běží také na Dominu). Pošta přes Domino je samozřejmostí, plus tisíce aplikačních serverů po celém světě. Databáze v Dominu slouží často jako úložiště znalostí, pro určenou skupinu zaměstnanaců (např. techničtí specialisté na Lotus z Evropy) nebo pro všechny.

Nové verze Notesů jsou řadu měsíců testovány interně na zaměstnancích. Jedná se o tisíce nadšenců-dobrovolníků, kteří se zapojí do programu, zkoušejí nové vlastnosti a hlási problémy a náměty ke zlepšení. Notes 8.0 má nyní nainstalováno asi 17 tisíc lidí (začali s interní betou, pak přešli na ostrou verzi), do konce roku se předpokládá celkem 25 tisíc. Na jaře přístího roku začne distribuce poslední verze Lotus Notes na zbývající z 350 tisíc zaměstnanců IBM - a to už bude verze 8.0.1.

 

Lotus Sametime

Další nezbytná věc, bez které se už neobejdeme. Díky rozlehlosti firmy pokrývající celý svět je bezpečný on-line chat ideálním prostředkem, jak poslat informaci nebo se naopak na něco zeptat. Kdo chce, mže využít přenos hlasu (VoIP), z ciziny je to příjemná a levná zkušenost. Také máme propojení Sametime s telefonní ústřednou, takže pomocí klienta ST můžeme vytočit kterékoliv místní nebo mezinárodní číslo, a poplatek za hovor skáče na účet naší běžné telefonní linky. Velmi se to hodí, pokud mám mezinárodní telefonát a nesedím zrovna v kanceláři - dřív jsem musel buď volat přes mobil (drahé) nebo jet do kanceláře a volat z pevné linky. Teď mi stačí jenom připojení na Internet.

Druhou částí Sametime portfolia jsou webové schůzky. Nějaké probíhají v podstatě neustále - obchodní plánování, prezentace novinek, vzdělávání. Například jednou nebo dvakrát týdně bývají tzv. Lotus Tech Talks a Sales Talks (kterých se mimo jiné mohou účastnit i obchodní partneři), na kterých je na dálku, přes webmeeting, prezentována některá z novinek určená technikům či obchodníkům. Těchto 90minutových virtuálních sezení se účastní vždy několik desítek lidí z celého světa. Obraz i hlas je nakonec zaznamenán a uložen jako Flash nebo avi pro ty, kteří se nemohli zúčastnit.

Sametime už je u nás klasika, spouštěná buď přímo v klientu LN nebo samostatně po startu Windows. Dá se tak použít i k indikaci, kdo je online - a věřte nebo ne, ať se podívám do svého kontakt listu v kteroukoliv denní nebo noční dobu, vždy je někdo online :) Většina lidí už má verzi klienta 7.5.1, někteří už zkoušejí i verzi 8.0 beta.

 

Portal

Intranet IBM (tzv. "w3") je postaven na WebSphere Portalu. Přes tento jednotný vstupní interface přistupujeme k personálním informacím, osobnímu vzdělávání a samostudiu či profesním informacím určeným pro jednotlivé role a pozice. Stránky jsou personalizované, takže například pro mě se zobrazuje obsah týkající se oblastí "Evropa", "Česká republika", "Software", "Lotus", "prodej", "technický specialista", "řadový zaměstnanec". Nejčastěji chodím do sekce intranetu věnované softwarovým produktům. Velice přehledně jsou zde uložena kvanta údajů, dokumentů, prezentací, ukázek, FAQ, ... pro všechny SW produkty, co jich IBM má. Probíhá neustálá aktualizace a přidávání nových dokumentů, v řádech jednotek až desítek na jeden den a brand (např. Lotus či Tivoli). Pokud něco hledám, téměř vždy začínám tady (pokud to už nemám uloženo u sebe na disku).

 

Lotus Quickr

Poměrně nová záležitost, ale rychle se rozšiřuje, zejména díky jednoduchému používání a propojení s ostatními produkty (Notes, Sametime, Windows, Office). Zaměstnanci zakládají svoje Team Places, kam poté zvou kolegy, a společně ukládají a sdílejí obsah, který je pro ně užitečný. Když procházím intranetové zdroje, čím dál více narážím na to, že lidé jednoduše publikují dokument na příslušný Place v Quickru a potom na něj jenom zasílají odkazy.

 

Lotus Connections

Tady je to trochu zajímavé - Connections se v IBM používaly ještě před tím, než se oficiálně pojmenovaly Connections. Blue Pages jsou nástroj pro nalezení informací o komkoliv v IBM. A to nejen kontaktních, ale i jeho pozici v hierarchii, nadřízené, podřízené, jeho znalosti a zkušenosti, ... Dogear je systém pro sdílení zajimavých webových odkazů s ostatními, jejich hodnocení a tagování. Blogy (Blog Central) a wikiny se v interní podobě taky používají už nějakou dobu a pěkně se rozrostly. A Activities používáme hodně ve spojení s klientem Lotus Notes 8, jako úložiště informací a odkazů k jednotlivým projektům, zpravidla omezeným v čase.

 

Lotus Mobile Connect

Celkem málo známá věcička, asi proto, že je poměrně neviditelná. Jedná se o VPN klienta, který zvládá výborně navazovat rozpojená spojení, vybírat mezi různými druhy to nejrychlejsí připojení. Nastaví se to centrálně, uživatelům se potom rozdistribuuje pouze malá klientská část, do které člověk po spuštění zadá jen své jméno a heslo, a už to jede. Výborné na nestálé sítě, třeba mobilní připojení. V terénu používám připojení přes GPRS paušál, a při cestách vlakem napříč republikou mi stačí pouze vytočit spojení přes Nokii (která po výpadku se také pokouší znovu navázat spojení) a přestože to každých 10 minut vypadne, Mobile Connect si s tím poradí. Stačí si na čtvrt hodinky zdřímnout a po probuzení mám staženou poštu a zreplikovány všechny databáze, i když to mezitím třikrát vypadnulo.

 

Předchozí: Lotus Innovation Seminar
Následující: Zkouším Travelera