Článek: Lotus Sametime 7.5

...vyšlo v listopadovém Connectu.


Systémy pro komunikaci v reálném čase získávají stále více a více uživatelů, jejich používání čím dál více nahrazuje e-mail, telefon či SMS. Komunikují tak spolu zaměstnanci ve stejné firmě, dodavatelé s odběrateli, zákazníci s obchodníky. Analytické společnosti uvádějí, že právě v letošním roce došlo k tomu, že bylo poprvé posláno více IM (instant messaging) zpráv než e-mailů.

Pro komunikaci v reálném čase existují nástroje, které jsou zdarma, u kterých nešifrovaná komunikace prochází přes veřejné servery. Pro společnosti, které dbají na bezpečnost komunikačních kanálů je vhodnější mít celou infrastrukturu pod kontrolou, hlídat si, kdo ji může využívat a jak. Příkladem takového IM systému, vhodného pro nasazení do firemního prostředí, je IBM Lotus Sametime.

Lotus Sametime byl uveden na trh v roce 1999 a během uplynulých 7 let se ze základního systému pro zasílání rychlých zpráv stal silný nástroj, který se podílí na zlepšování spolupráce mezi lidmi, sdílení informací a rychlém přístupu k datům, která právě potřebuji. Lotus Sametime nemusí fungovat jen jako samostatný oddělený server, jeho integrací s dalšími systémy se uvedené výhody ještě znásobí.

 

Základní přehled

Z pohledu infrastruktury je Lotus Sametime aplikace typu klient server. Serverová část v sobě ukrývá server IBM Lotus Domino a využívá jeho aplikační, poštovní a bezpečnostní služby. Klientská část je pestřejší, existuje více způsobů, jak přistupovat ke službám poskytovaných Lotus Sametime serverem.

Zaprvé to je samostatný Lotus Sametime Connect klient, standardní aplikace, která se instaluje na osobní počítač uživatele. Zadruhé, základní funkce Lotus Sametime klienta, indikace stavu připojených uživatelů a zasílání textových zpráv, byly integrovány do klienta Lotus Notes (verze 6.5.1 a vyšší), kde je lze zdarma využívat. Při čtení e-mailu či jiného dokumentu vidím u jmen osob ikonku, znázorňující připojení daného uživatele k serveru Sametime. Chci-li se s ním kontaktovat, nemusím mu psát e-mail, ale kliknutím na jeho jméno v dokumentu zahájím IM komunikaci.

Třetím, trochu odlišným způsobem, je využití Lotus Sametime serveru k pořádání webových schůzek. V takovém případě si uživatelé spouští on-line webové Java applety, které zajistí přenos textu, obrazu, hlasu i videa.


Nová verze Lotus Sametime 7.5

Koncem letošního léta vyšla poslední verze Lotus Sametime 7.5, která přinesla řadu novinek a vylepšení stávajících funkcí. Jedná se doslova o skokovou verzi oproti předchozí posloupnosti verzí. Změnil se samotný Sametime klient, rozšířily možnosti webových schůzek i způsoby administrace celého systému.


Sametime Connect Client

Klient Sametime Connect umožňuje uživatelům využívat běžně dostupně funkce pro IM tak, jak je známe z jiných produktů: zobrazení stavu u mých kontaktů (připojen, zaneprázdněn apod.), přenos textových sdělení (i formátovaných), posílání souborů. Podržíme-li nad jménem uživatele v seznamu kontaktů chvíli kurzor, zobrazí se tzv. "vizitka", obsahující základní informace o identitě uživatele (jméno, fotografie, pozice, telefon, ...). Co a jak se bude ve vizitce zobrazovat, nastaví administrátor systému centrálně. Informace se získávají ze serveru, který spravuje identity uživatelů (buď Lotus Domino server nebo jiný LDAP server).

 

Nová verze Sametime umožňuje každému uživateli identifikovat svoji geografickou polohu pomocí tzv. lokalit. Jedná se o skupinu údajů, kterými dáváme ostatním najevo, jak nás mohou nejlépe kontaktovat. Její součástí je město, ve kterém se nacházíme, země, časové pásmo či telefonický kontakt. Klient si lokalitu spojí s nastavením sítě v operačním systému a tak při spuštění vždy nabídne k použití tu nejvhodnější. Díky lokalitám mohu vidět, zda kolega, se kterým komunikuji přes Sametime, sedí o patro níž ve stejné budově, nebo jestli se nachází v jiné pobočce na druhém konci republiky.

Veškerou komunikaci může Sametime klient ukládat na lokální disk. Touto historií zpráv lze procházet, třídit a vyhledávat v ní.

Sametime Connect Client 7.5 podporuje Voice-over-IP. Pro přenos hlasu se používají kodeky G.711 (bitrate 64 Kbps, kvalitnější zvuk) a G.723 (bitrate 6,3 Kbps, určeno pro přenos hlasu). Kodeky dodala společnost Global IP Sound (stejný je mj. použit i v produktech Skype či Google Talk). K využití této funkcionality není třeba nic dalšího instalovat, uživatelé si pouze nastaví, jestli jejich pracovní stanice je vybavena reproduktory, mikrofonem či webkamerou. Komunikace prostřednictvím VoIP nemusí být pouze dvoustranná, k rozhovoru může být přizváno více účastníků. V praxi jsme vyzkoušeli, že VoIP komunikaci lze použít i pokud jsou uživatelé připojeni jen přes GPRS mobilní spojení.

Společnosti s velkým počtem zaměstnanců uvítají další novinku - Quick Find. Díky němu mohu komunikovat i s lidmi, které si předtím nepřidám do svého seznamu kontaktů. Stačí, když do příslušného vyhledávacího pole zadám začátek jména, příjmení či emailu a Sametime mi nabídne všechny uživatele, kteří tomuto filtru vyhovují, i s jejich aktuálním stavem připojení.

Poslední verze klienta Sametime je postavena na otevřené platformě Eclipse. Díky tomu existují vzhledově stejné verze pro platformy Windows a Linux; verze pro Mac OS X je ve fázi závěrečných testů. Klienta lze také snadno rozšiřovat pomocí javových pluginů a dovolit tak uživatelům rychlý přístup k informacím. Jednoduchým příkladem takového pluginu může být například zobrazování důležitých informací ve spodní části klienta Sametime. Pokud budou uživatelé vyplňovat do své lokality ulici a město, lze místo, kde se uživatel nachází, nechat zobrazit na vhodném webovém mapovém serveru. Nebo lze upravit okno, ve kterém se píše vlastní text tak, že ve spodní části uvidím informace, které se váží k osobě, se kterou komunikuji (např. seznam posledních 5 e-mailů, podrobnější výpis z databáze uživatelů či články, které dotyčný publikoval na firemním intranetu).


Webové schůzky

Webové schůzky (web meetings, web conferences) slouží k pořádání virtuálních setkání více lidí. Na klientské straně se používá webový prohlížeč s Javou, volitelně potom webkamera či mikrofon.

 

Jeden z moderátorů založí na serveru virtuální místnost a pozve do ní další účastníky. Schůzku je možno začít ihned nebo ji naplánovat do budoucna. Přístup do místnosti mohu podmínit zadáním hesla. Během konání schůzky se účastníci mezi sebou domlouvají textovými zprávami nebo hlasem (přes VoIP); mají-li uživatelé připojenou webkameru, přenáší se i video (s použitím kodeku H.263+).

Moderátoři řídí průběh schůzky. Může jich být více, v takovém případě se střídají v prezentování. Moderátory (stejně jako další přístupová práva uživatelů) lze v průběhu schůzky měnit.

 

Hlavním zdrojem informací u virtuální schůzky bývá společná prezentace: moderátor prochází dokumenty, které se zobrazují všem zúčastněným, a doprovází to hlasovým výkladem. U Sametime webkonference to probíhá tak, že moderátor před schůzkou nebo během ní připojí ke konferenci dokumenty (PDF soubor, prezentace v Powerpointu apod.), které server převede interně do HTML. V tomto formátu jsou potom přenášeny dál účastníkům, kterým se zobrazí v příslušné části okna webové schůzky. Díky tomu se sníží objem přenášených dat - místo objemné přílohy se posílá pouze její HTML verze.

Moderátor může také sdílet část své pracovní plochy počítače, typicky jednu konkrétní aplikaci. Dokonce může jiným účastníkům předat řízení k této aplikaci, ti ji potom na dálku obsluhují a pracují s ní. Třetí možností prezentace je použití plochy (whiteboard) k zakreslení a předání grafických informací. Celý průběh webové schůzky je možno nahrávat. Záznam se uloží na serveru a lze jej kdykoliv znovu přehrát - stačí k tomu webový prohlížeč. Záznamy se vyhledávají na Sametime serveru, v katalogu schůzek. Administrace

Celý systém spravují administrátoři přes webové rozhraní. Mohou změnit parametry všech služeb, které Sametime nabízí. Uživatele lze rozdělit do skupin, přiřadit jim role a pomocí administračních politik zakázat či povolit jednotlivé funkce - např. Zakázat použití VoIP, zakládání webových schůzek či připojování na externí IM systémy.

Server Sametime zaznamenává statistické údaje do přehledných výpisů a tím poskytuje informace o aktuálním stavu a vytíženosti jednotlivých služeb, stejně jako celkové přehledy o počtu připojených uživatelů, schůzek či IM rozhovorů.


Rozšiřitelnost

Sametime server můžete propojit s jinými servery, s jinými systémy a umožnit lidem využít tohoto spojení (tzv. federation). V takovém případě se použije Real-Time Configuration Gateway - speciální server, který slouží jako mezičlánek. Do něj se instalují pluginy, které zajistí vlastní konektivitu. Připojit se můžete k Sametime komunitě v jiné firmě. Připojit se můžete k veřejné IM síti (v této chvíli se pracuje na pluginech pro sítě AOL, Yahoo a Google Talk). Připojit se můžete k firemnímu telefonnímu systému a využí jej k přenosu hlasu. Web meeting pak může vypadat tak, že část připojených uživatelů používá pro přenos hlasu interní VoIP a část telefonuje přes pobočkovou ústřednu.

Příkladem propojení Sametime s ostatními systémy může být tvorba tzv. Sametime botů (od zkráceniny slova robot - bot). Takový bot se navenek tváří jako běžný uživatel, můžeme si jej přidat do svého seznamu kontaktů. Když Sametime botu pošleme zprávu, ten ji podle formátu, který přijímá, rozkóduje, a nám vrátí zpět výsledek jako reakci na zaslaný příkaz. Příkladem může on-line překlad slov z jednoho jazyka do jiného (příkaz by mohl znít "a-c pervasive", tedy přelož mi slovo pervasive z angličtiny do češtiny). Přes Sametime boty můžeme zjišťovat stav zakázek (po zadání jejich čísla), rezervovat místnosti nebo zadávat požadavky na helpdesk (které Sametime automaticky předá do jiné databáze).


Shrnutí

IBM Lotus Sametime představuje nástroj, který umožní lidem komunikovat v reálném čase, vést rozhovory, webové konference, telefonovat přes internet. Díky podpoře otevřených standardů jej lze rozšiřovat a kombinovat s ostatními produkty. Jeho používání šetří čas a peníze, přináší rychlé snížení nákladů.

Předchozí: RTC GW je nyní LSG
Následující: Videa ke stažení...