Kam se ukládají adresy serverů?

Pokud s klientem Lotus Notes chcete přistoupit k nějakému serveru Domino, musíte znát cestu, jak se k němu dostat. Buď ji zná váš domovský server, nebo pro něj máte vytvořený Connection dokument ve své personální adresní knize, nebo alias v souboru hosts v operačním systému či jej najdete prostým broadcastem po okolní síti.

Tak či tak, je celkem pravděpodobné, že k tomuto serveru budete chtít přistoupit ještě někdy v budoucnosti - dnes, zítra, za týden. Proto stojí za to, uložit si tuto informaci jméno serveru Domino - síťová adresa (nejčastěji TCP/IP adresa), tedy například SametimeServer/Firma - 192.168.1.13. Příště, až budete chtít otevřít opět server Sametime/Firma, podívá se klient Lotus Notes nejdříve do tohoto seznamu, jestli na daný server už v poslední době nepřistupoval. Pokud ano, použije hned IP adresu, kterou tam najde, a zkusí se připojit na server. Teprve, až se mu to nepodaří (server se mohl přeinstalovat a změnit adresu), postupuje podle výše uvedených exaktních pravidel (dokumenty, hosts, ...).

Takto se chová nejen klient Lotus Notes, ale i server Domino. A kam si ty informace ukládají? Každý někam jinam, ale dá se to logicky odvodit. Klient Notes do Location dokumentu a server Domino do Server dokumentu, vždy v příslušné adresní knize.

Otevřete si buď svůj Location dokument nebo nějaký serverový dokument v DominoDirectory a přes vlastnosti dokumentu hledejte pole

$SavedAddresses
$SavedPorts
$SavedServers
$SavedDate
$SavedTriedDate

V nich jsou seřazeny informace o navštívených serverech, vždy tak, že první položky patří k sobě, druhé taky a tak dále.

$SavedServers obsahuje logické jméno Domino serveru, $SavedPorts jméno portu, který se má použít (TCPIP) a $SavedAddresses konkrétní IP adresu. V $SavedDate a $SavedTriedDate jsou v hexadecimální podobě uloženy časy posledních přístupů a pokusů o přístup.

 

Pomocí těchto polí můžete v příslušných dokumentech uložené informace nejen zobrazovat, ale i mazat. Buď pomocí agenta, nebo např. "kouzelným tlačítkem".

Poznámka: Ve starších verzích Lotus Notes šlo přes vlastnosti dokumentu vidět jen první položku ze seznamu, tu nejvýše napsanou. V takovém případě použijte NotesPeek, pomocí kterého uvidíte zbytek položek v poli.

Předchozí: Změna portu pro Domino listener
Následující: Co dělá Nlnotes.exe?