Záhadný winmail.dat?

Během posledních dvou týdnů se na mě obrátili administrátoři tří různých zákazníků, jejimž uživatelům přišly maily se záhadnou přílohou winmail.dat. Napadlo mě, že by se těch pár rad, které jsem jim dal, hodilo i ostatním, a tak vzniknul tento příspěvek.

Pokud máte pod sebou větší systém a často komunikujete s partnery pomocí internetové pošty, pravděpodobně jse se s tím problémem již setkali také. Některým vašim užvatelům chodí místo celé zprávy (nebo jen místo přílohy) stále stejná příloha winmail.dat. Běžnými prostředky se nedá otevřít, tak o co se jedná? Navíc když odesílatel pošle stejný mail jinému příjemci ve vaší firmě, ten dostane zprávu vpořádku.

V tomto případě není závada na vašem přijímači, ale na straně odesílatele. Je jím zpravidla MS Outlook. V jeho adresáři má odesílatel uložen kontakt s emailovou adresou na vašeho uživatele - příjemce zprávy. A u tohoto kontaktu má zaškrtnuto Always Send To This Recipient In Microsoft Exchange Rich-Text Format. Tím říká Outlooku, že příjemce má taky Outlook a tak mu celou zprávu zabalí a odešle tak, že ji člověk s Outlookem rozbalí a přečte, ale např. člověk s Notesy uvidí jenom ten winmail.dat. Správně má být tato volba vypnuta, pokud odesílatel neví, co má příjemce za poštovního klienta.

 

Jak z toho ven? Řešení je několik, vyplatí se je zkombinovat (např. jednorázově vyřešit již zaslané maily a dát echo odesílatelům, že je problém na jejich straně):

  • Přílohu uložit na disk a pomocí utility WinmailDat Decode.zip ji rozbalit a přečít obsah mailu.
  • Kontaktovat odesílatele, ať si u problémových příjemců vypne zasílání zpráv v Exchange formátu.
  • Napsat společnou mail-in databázi (překladiště), do které budou poštovní pravidla na Dominu routovat všechny příchozí maily, které obsahují přílohu winmail.dat. Tam se příloha rozbalí, vloží do nové zprávy a ta se přepošle dál původnímu příjemci.
  • Udělat plánovaného agenta spouštěného po přijetí zprávy, který, pokud zpráva obsahuje winmail.dat, vytvoří automatickou odpověď odesílateli, ve které bude popsáno, že příjemce jeho zprávu nemůže přečíst a ať si upraví výše uvedený přepínač u jeho kontaktu v adresáři.

Další informace:
Converting Winmail.dat Files In Your Mail - agent, který ve vybraných dokumentech rozbalí winmail.dat do otevřeného textu.

Attachments sent from Outlook are received as C.DTF or ATTXXX.DAT attachments - z Lotus Knowledge Base

How to Prevent the Winmail.dat File from Being Sent to Internet Users - z Microsoft Knowledge Base.

Description of Transport Neutral Encapsulation Format (TNEF) in Outlook 2000 - Popis formátu TNEF, který se používá k přenosu.

Předchozí: Český klient Notes 7.0.1
Následující: Změna portu pro Domino listener