Domino 7 a DB2 - instalace

Jednu z prvních novinek, kterou jsem chtěl na Domino 7 beta 2 otestovat, bylo jeho propojení s DB2. V první fázi použít DB2 jenom jako úložiště pro NSF strukturu, v další potom využít přímo vlastností relační databáze. Tenhle článek popisuje první fázi.

Pro testy jsem si vyhradil samostaný počítač, na kterém poběží jak DB2, tak Domino. Při instalaci a zprovoznění jsem se kompilací několika postupů od IBM, případné problémy jsem konzultoval s diskusním fórem na LDD.

Instalace

  1. Stahuji aktuální verze Domino 7 beta 2 a DB2 8.1.6 , jsou to dvě skoro plná CD.
  2. Podle běžných postupů instaluji a konfiguruji Domino server.
  3. Použítí DB2 vyžaduje pustit na Dominu transakční log, nastavuji jej tedy jako circular, 1 GB.
  4. Vytvářím účet pro instalaci DB2 (kdo instaloval třeba WebSphere Portal, dobře to zná). Je třeba vytvořit ve Windows účet (typicky db2admin a přidělit mu následující práva: člen skupiny Administrators, Act as part of the operating system, Create token object, Increase quotas, Replace a process level token, Log on as a service. Veškeré další instalace a konfigurace provádím jako tento uživatel.
  5. Ukončuji Domino a instaluji DB2 UDB Enterprise Server Edition, volím typickou instalaci. Zapamatuji si zejména jméno instance (defaultně DB2).
  6. Po restartu DB2 i Domina pouštím Administračního klienta a v záložce Configuration volím Enable Server for DB2.
    Poznámka: Podle dokumentace má stačit správně vyplnit následující konfigurační dialog a administrační proces udělá změnu jak v Domino Directory, tak v nastavení DB2. Mě se tímto způsobem nepovedlo provést automaticky druhou část (nastavení v DB2), vykonal jsem ji tedy manuálně, jak to popisuji v dalších krocích.
  7. Dialog vyplňuji následovně:

    DB2 and Domino coexist on same system = YES
    Instance = DB2
    Schema = DOMINO
    Databse = DOMINO
    Directory = E:\DB2DB\SRV\
    Use Admin Process Request = YES

    Domino DB2 user name = DOMUSER
    Domino DB2 password = password
    Domino DB2 Password verify = password
    Create databases using the following default = DB2
    UDF server nenastavuji.

    Dialogové okno Enable server for DB2
  8. Stisknu tlčítko Run, objeví se následující okno s informacemi o předání pokunů administračnímu procesu a úpravě NOTES.INI.
  9. Ukončuji Domino server. Startuji Domino server ne jako servis, ale jako aplikaci, ručně přes Start menu. Pokud bych měl stěstí, viděl bych na konzoli zprávu o vytvoření databáze DOMINO, místo toho server píše Unable to initialize DB2 services.
  10. Pravděpodobně se nepodařilo provést úpravy v DB2. Kontroluji tedy stav v Dominu: Serverový dokument v Domino Directory má v záložce DB2 údaje, které jsem vyplnil v předchozím kroku. V NOTES.INI jsou tyto údaje také správně zaneseny (parametry začínající na "DB2"). V databázi Administračních žádostí vidím požadavek na DB2, který není zatím splněn. Stačí tedy provést několik kroků ručně a zkusit štěstí potom.
  11. Ve Windows vytvářím uživatele DOMUSER, jméno a heslo se musí shodovat s tím, které jsem vyplnil v dialogu v kroku 7. Vytvářím také skupinu DB2DOM, jako člena do ní přidám uživatele DOMUSER.
  12. Přes Start menu spouštím DB2 Command Line Processor a zadávám příkazy: Update dbm cfg using SYSCTRL_GROUP DB2DOM
    db2stop
    db2start
    a poté ukočím program.
  13. Ukončuji Domino server. Startuji Domino server opět ne jako servis, ale jako aplikaci, ručně přes Start menu. Nyní již stěstí mám a na konzoli vidím: DB2 database DOMINO succesfully created. Okno konzole po startu Domina. Kliknutím zvětšíte.
  14. Oveřuji v DB2 Control Centru, jestli je v instanci DB2 skutečně vytvořena databáze DOMINO.
  15. V Administračním klientu provedu refresh domény - přidá tam skupinu DB2 Servers a upraví ikonu u serveru s DB2 podporou.

První pokusy

Prvním praktickým pokusem je samozřejmě vytvoření nové databáze. Protože jsem jako defaultní úložiště zvolil DB2, neměla by se databáze uložit na disk do datového adresáře. Pomocí Create new database vytvářím databázi DB1.nsf. Stejnojmenný soubor v datovém adresáři Domina má jen 5 bajtů a obsahuje {DB2}takže propojení na DB2 funguje.

Jako další zkouším pustit na databázi klasické operace updall, fixup, compact. První dvě jmenované fungují, ale na compact vypisuje server hlášku This feature not implemented for DB2 based .nsf. Okno konzole po neúspěšném compactu. Kliknutím zvětšíte.

Ve výpisu po příkaze show tasks vidíme také, že server je propojen s DB2:
Okno konzole po příkazu show tasks. Kliknutím zvětšíte.

Předchozí: Lotus Notes 7 - novinky
Následující: Lotus Notes 7 - novinky podruhé